ArtKit کیت هنری

مردی كه دوبار زاده شد

مردی كه دوبار زاده شد به گزارش کیت هنری مهدی آذریزدی دوبار به دنیا آمد: بار نخست از بطن مادر و دیگربار از دل کتاب. بار اول، قدم بر عرصه خاک و بار دوم قدم بر پهنه فرهنگ و اجتماع نهاد.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، شورای کتاب کودک به مناسبت زادروز «مهدی آذریزدی» (۲۷ اسفندماه سال ۱۳۰۰ در یزد) یادداشتی را منتشر نموده است که در متن آن می خوانیم: «مردی که دوبار زاده شد
«…برای تو
که پدربزرگ فروتن قصه هایی
و با هربار خوانده شدن
در ذهن های کودکان
جوانه می زنی و به بار می نشینی…»
مهدی آذریزدی دوبار به دنیا آمد: بار نخست از بطن مادر و دیگربار از دل کتاب. بار اول، قدم بر عرصه خاک و بار دوم قدم بر پهنه فرهنگ و اجتماع نهاد. قصبه خرمشاه یزد، محل تولدش بود. اما او خرمی را تجربه نکرد مگر با تولد دومش در بین کتاب ها و کودکان.
زایش نخست او، تاریخی انضمامی و تقویمی داشت: بیست و هفتم اسفند سال ۱۳۰۰ خورشیدی. اما زایش دومش، از جنس انتزاع بود و هست: روندی که همچنان ادامه دارد، حتی بعد از کوچ او از عرصه خاک.
نقطه آغازین این روند، نقطه عطف زندگی او بود. از ین جهت، یک زمان تقویمی و البته نمادین در خاطره اش ثبت شد: روزی که قرار شد از کار گل خلاص شود و به کار دل بپردازد. یعنی کار در کتاب فروشی«گلبهار» یزد. او از این روز با عنوان «تولد دوباره» سخن اظهار داشت:
«…آن جا بود که من فهمیدم دنیا چقدر بزرگ است. فهمیدم که دنیا از خرمشاه هم بزرگ تر است! دانستم که چه قدر کتاب توی دنیا هست که من هیچ گاه حتی اسم شان را هم نشنیده ام.
آن جا برای من به قول معروف یک تولد باردیگر بود. واقعا تولد باردیگر من بود.»
تولد باردیگر او اما هیچگاه متوقف نشد. برای اینکه که داستان «شدن» بود و حکایت «صیرورت» آدمی.
همچنان که محمدهادی محمدی - نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان - می نویسد:
«تولد باردیگر چیزی نیست جز رسیدن به خودآگاهی» طرفه آن که مسیری که وی در عرصه ادبیات کودک در پیش گرفت - بازنویسی متون دینی و کهن برای کودکان - در امتداد خودآگاهی جمعی نیز بود.
مهدی آذریزدی خودرا و کودکی اش را در کتاب پیدا کرد و با کتاب استعلا یافت. او از کتاب تاثیر پذیرفت و با کتاب هایش، کودکان و کودکی را استعلا بخشید. روندی که همچنان ادامه دارد.
آذریزدی همچنان متولد می شود.
منبع:

1399/12/27
11:44:59
0.0 / 5
746
تگهای خبر: زندگی , فروش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری