ArtKit کیت هنری
دبیر علمی جایزه كتاب سال:

طبق اصول و خط قرمزها داوری كرده ایم

طبق اصول و خط قرمزها داوری كرده ایم به گزارش کیت هنری دبیر علمی جایزه کتاب سال اظهار داشت: در مدتی که دبیری علمی این جایزه را برعهده داشته ام هیچ سفارشی از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی این وزارتخانه جهت بررسی کتاب ها به ما اعلام نشده است و ما طبق اصول و خط قرمزها به بررسی و ارزیابی کتاب ها پرداخته ایم.


به گزارش کیت هنری به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، مراسم رونمایی از پوستر سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (۱۹ بهمن ماه) با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی مهدوی راد دبیر علمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و احمدعلی حیدری دبیرعلمی جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.

در ابتدای این مراسم، محسن جوادی با ابراز خوشی از برگزاری سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: برگزاری مستمر این جایزه از ابتدا و از دوران جنگ تا حالا و در دوره کرونا نشان داده است کتاب از ذهن و ضمیر ایرانیان و سیاستگذاران فرهنگی خارج نبوده و در داخل و خارج از کشور از شهرت و اعتبار خوبی برخوردار می باشد.

جوادی با بیان اینکه جایزه کتاب سال از داوران و دبیران علمی و شناخته شده ای بهره مند است، اظهار داشت: امیدوارم اهتمام به کتاب ادامه دار باشد تا شاهد شکوفایی فرهنگ مکتوب کشور خصوصاً کتاب و کتابخوانی باشیم.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: روزی خاطره و ذاکره مردم ایران را با کتاب های مختلف حوزه پزشکی، ریاضیات و... با کتاب هایی همچون شاهنامه و آثار مولانا و حافظ پیوند می دادند. امیدوارم کتاب های برگزیده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از چنین اعتباری برخوردار شوند تا از این مسیر، رشد کتاب و کتابخوانی در کشور افزایش پیدا کند.
در ادامه، محمدعلی مهدوی راد، دبیرعلمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: کتاب و نوشتن، میراث مکتوب در ادبیات ایرانی اسلامی است. در دوران کنونی وضع ما در حوزه کتاب خوب است و کمیت در عناوین کتاب ها این مساله را تایید می کند. در کنار آن، کیفیت هم باید افزایش پیدا کند که به نظر من امسال در جایزه کتاب سال، بهتر از سال قبل بود.

دبیر علمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: تمام قد از داوری داوران جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران دفاع می کنم چونکه داوران از فرهیختگی برخوردار می باشند و داوری را فارغ از مباحث مادی و فقط برمبنای فعالیتهای علمی انجام می دهند. داوران جایزه کتاب سال از استادان درجه اول در هر گروه هستند که کار داوری و ارزیابی کتاب های ارسالی به دبیرخانه را انجام می دهند.
مهدوی راد در آخر اظهار داشت: داوران جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به خاطر علم، فکر، نوشتن، پژوهش، دین و ایران به داوری آثار می پردازند و لازم است باردیگر تاکید کنم که در مدتی که دبیری علمی این جایزه را برعهده داشته ام هیچ سفارشی از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور فرهنگی این وزارتخانه جهت بررسی کتاب به ما اعلام نشده است و ما طبق اصول و خط قرمزها به بررسی و ارزیابی کتاب ها پرداخته ایم.

در ادامه این مراسم، احمدعلی حیدری، دبیرعلمی بیست وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه به یمن همکاری و همراهی همه دست اندرکاران جایزه کتاب سال احساس نقیصه ای در برگزاری این جایزه نمی کند، اظهار داشت: با وجود محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، مراحل داوری و ارزیابی کتاب های جایزه جهانی کتاب سال به خوبی انجام شد.

حیدری اضافه کرد: بخش قابل توجهی از آثار بیست وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را به صورت دیجیتالی دریافت کردیم. در کنار همه جنبه های منفی ویروس کرونا، یک بخش از الطاف پنهان ویروس این بود که توانستیم بخش قابل توجهی از داوری ها را به صورت مجازی و غیرحضوری برگزار نماییم.

دبیر علمی بیست وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در آخر اظهار داشت: به لحاظ زمانی در برگزاری پروسه جایزه گرفتار مشکل نشدیم و کارها به خوبی پیش رفت و در حوزه های مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی آثار خوبی را شناسایی کردیم که امیدواریم با عنایت به شرایط کرونائی حاکم بر کشور و جهان، آیین اختتامیه این جایزه را به نحو مطلوب و شایسته برگزار نماییم.
ایوب دهقانکار، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران نیز در این مراسم ضمن اشاره به همزمانی تاسیس خانه کتاب و ادبیات ایران با ویروس کرونا اظهار داشت: پس از تاسیس این مجموعه نگرانی هایی درباره چگونگی اجرا و برگزاری برنامه ها و فعالیت ها در دوران کرونا داشتیم اما هیچ کدام از فعالیت ها و برنامه های روتین متوقف نشد بلکه با استفاده از بستر فضای مجازی شاهد برگزاری برنامه ها بودیم.
مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران افزود: گاهی فضایی که شبکه های اجتماعی در اختیار ما قرار می دهد بزرگ تر و فراخ تر از فضای واقعی و حقیقی است. بعنوان نمونه، کارگاه های آموزشی که هر ساله در جشنواره شعر فجر برگزار می شد معمولا در گذشته سه روزه و محدود بود و به علت بعد مسافت خیلی از علاقه مندان نمی توانستند در آن شرکت نمایند و شرکت برای علاقه مندان از شهرهای دور بسیار دشوار بود اما امسال با استفاده از فضای مجازی، کارگاه ها در سه بخش به مدت دو ماه انجام شد و ما حتی شرکت کنندگانی از خارج کشور داشتیم.
وی در ادامه اظهار نمود: بدین سبب با بهره مندی از امکانات فضای مجازی دستاوردهای شایسته ای داشتیم که قابل قیاس با دوره های قبل نیست. نمونه بارز آن برگزاری اولین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران در بستر فضای مجازی بود.

دهقانکار در آخر یکی از سیاست های خانه کتاب و ادبیات ایران را شفافیت عملکرد عنوان نمود و اظهار داشت: از۳۰ مهر ماه تا به امروز و با احتساب ۱۰ روز آینده با شش نشست خبری با اهالی رسانه در ارتباط بوده ایم. علاوه بر این در طول این مدت به صورت جداگانه با اهالی رسانه مکتوب و برخط به شکل مجزا نیز گفت وگوهایی داشته ایم. همین طور هفته آینده، نشست خبری سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال را برگزار خواهیم کرد. با این حساب، خانه کتاب و ادبیات ایران در ۱۲۰ روز، شش نشست خبری برگزار کرده است.
در این جلسه از پوستر سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران رونمایی گردید.
منبع:

1399/11/19
21:57:46
0.0 / 5
1202
تگهای خبر: آموزش , آینده , اختتامیه , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری