ArtKit کیت هنری
زنده روح كرمانی با مهر مطرح كرد؛

جزییاتی از جشنواره عكس آیات

جزییاتی از جشنواره عكس آیات دبیر هنری دومین جشنواره ملی عکس و عکس نوشت آیات که با شعار قرآن، معنای زندگی برگزار می شود، توضیحاتی درباره معیارهای داوری و بخش های مختلف این جشنواره ارائه نمود.مسعود زنده روح کرمانی دبیر هنری دومین جشنواره ملی عکس و عکس نوشت آیات درباره ماهیت این جشنواره به خبرنگار مهر اظهار داشت: در ماهیت کلی، جشنواره ملی عکس و عکس نوشت آیات، سومین دوره برگزاری اش بشمار می رود اما چون حدود ۵ سال پیش دوره اولش در استان البرز برگزار شده بود و در کرمان نبود، دومین جشنواره عکس نوشت آیات را به آن اطلاق می نماییم. از دوره اول تنها نامی باقی مانده و اطلاعات مکتوبی از آن جشنواره در دست نداریم. نگاهی که در دوره اول برگزاری جشنواره ملی عکس و عکس نوشت آیات وجود داشت که شعاری برای جشنواره در نظر گرفته شود که این نگاه فراگیر شود. شعار «قرآن، معنای زندگی» به این منظور برگزیده شد و روی آن تاکید داشتیم که قرآن معنای زندگی است و جشنواره در ۵ محوری که فراخوان داده شده مدنظر قرار گرفت تا این شعار نمود بهتری پیدا کند.
وی به ۵ محور مورد نظر در فراخوان اشاره نمود و اضافه کرد: معنویت و عرفان عملی با فرهنگ قرآن و عترت جهت زندگی بهتر، ایثار اجتماعی، روزنه عشق به همنوع باتوجه به تاکید قرآن بر بخشش و کمک به یکدیگر، زندگی سالم باتوجه به آیات قرآن در تکریم خانواده، مراسم و اعیاد مذهبی، اعیاد قرآنی و عترتی و فضاهای اسلامی، ۵ محوری است که از درون شعار اصلی جشنواره آیات شکل می گیرد.
زنده روح کرمانی درباره موضوع جشنواره بیان کرد: فراخوان این دوره شبیه به دوره قبل است با این تفاوت که ما در هر دوره بخش ویژه را باتوجه به نیازهای روز تغییر می دهیم؛ ۲ سال پیش موضوع بخش ویژه، اسراف بود و این دوره نیز باتوجه به نیاز روز جهانی، موضوع ایثار اجتماعی در نظر گرفته شده است.
بخش «عکس نوشت» جشنواره چالش جدیدی برای عکاسان حرفه ای و آماتور است که دست شرکت کنندگان را باز گذاشتیم تا دلنوشته های خودرا به صورت گرافیکی با تاکید وجود ماهیت عکس برای ما ارسال کنند
وی در مورد لزوم اضافه شدن بخش «عکس نوشت» به این دوره جشنواره نیز اظهار داشت: در دومین دوره جشنواره عکس آیات، بجای بخش مردمی، ترجیح دادیم عکس نوشت داشته باشیم؛ چونکه در فضای اجتماعی استفاده از عکس با نوشته یا دلنوشته بسیار فراگیر شده است حتی در فضاهای مذهبی نیز این مساله بسیار دیده می شود. در حقیقت، بخش «عکس نوشت» جشنواره چالش جدیدی برای عکاسان حرفه ای و آماتور است که دست شرکت کنندگان را باز گذاشتیم تا دلنوشته های خودرا به صورت گرافیکی با تاکید وجود ماهیت عکس برای ما ارسال نمایند البته با در نظر گرفتن بحث رایت عکس که برعهده شرکت کننده در جشنواره است.
دبیر هنری دومین جشنواره ملی عکس و عکس نوشت آیات درباره معیارهای اصلی داوری در این جشنواره باتوجه به خاصیت های مدنظر، توضیح داد: اصولاً وقتی یک فراخوانی وجود داشته باشد، تیم داوری نیز برمبنای فراخوان چیده می شود. تیم داوری این دوره که شامل حسن غفاری، مهدی جعفری و ابراهیم سیسان است، از آنجایی جشنواره بر پایه عکاسی مستندنگاری در تصویر است، به جز بخش عکس نوشت، داوران خصلت هایی دارند که برمبنای آن خصلت ها انتخاب می شوند. برای مثال یکی از داوران جشنواره خیلی مردم شناس است و نگاه مستند دارد. دیگر داور جشنواره تخصص ویژه ای در معماری و فرهنگ مراسم و آئین ها است و دیگر داورمان نیز گرایش پررنگ هنری دارد و به صورتی عکاس گرافیست است.
وی اشاره کرد: باتوجه به این چیدمان از داوران، همه ۵ محور فراخوان بسط و توسعه می یابد چونکه نمی توان برای هر ۵ محور یک داور قرار داد و فقط لازم است داوران اجماع کامل و دقیقی بر این محورها داشته باشند.
زنده روح کرمانی، بخش «عکس نوشت» را هنر در انتخاب عکس خواند و اشاره کرد: بخش عکس نوشت نگاهی باز دارد و چالشی برای عکاسان به شمار می آید؛ البته الزاماً مربوط به عکاسان نمی گردد یعنی ممکنست بسیاری از عکاسان در این بخش شرکت نکنند. از آنجایی که دلنوشته ها سبب تأثیر دوچندان تصویر می شوند، ما این مساله را نیز در فراخوان لحاظ کردیم. این بخش در این جشنواره، برای نخستین بار اتفاق می افتد و ممکنست ایراداتی نیز به آن وارد باشد اما امیدوارم در جشنواره های بعدی این مسیر ادامه پیدا کند تا خروجی خوبی هم داشته باشد.
دومین جشنواره ملی عکس و عکس نوشت آیات با عنوان «قرآن، معنای زندگی» بهمن ماه ۹۹ به دبیری محمدرضا علیزاده احمدآبادی و دبیری هنری مسعود زنده روح کرمانی انجام می شود.

1399/11/12
20:47:01
0.0 / 5
788
تگهای خبر: تخصص , تصویر , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری