ArtKit کیت هنری

یادی از حسن كسائی با 2 هنرمند نی نواز

یادی از حسن كسائی با 2 هنرمند نی نواز کیت هنری: حسن ناهید و منوچهر غیوری ـ از نوازندگان نی ـ که هر دو از یاران و دوستان قدیمی زنده یاد، حسن کسائی (موسیقیدان و نوازنده نی و سه تار) هستند، در برنامه «فرزانگان فرهنگ» به گرامیداشت یاد و خاطره این هنرمند خواهند پرداخت.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، برنامه «فرزانگان فرهنگ» که بیست و یک سال است از رادیو فرهنگ پخش می شود، این دفعه سراغ حسن کسائی رفته است و در این ارتباط با دو تن از دوستان و همراهان قدیمی او گفت و گو می کند.
این برنامه در آغاز با حسن ناهید و در بخش پایانی با منوچهر غیوری از شاگردان استاد کسائی گفتگو خواهدنمود.
حسن ناهید ـ نوازنده پیشکسوت نی ـ در این برنامه در سخنانی از زندگی و آثار استاد کسائی می گوید.

در ادامه برنامه، منوچهر غیوری با اشاره به اینکه همه زندگی خودرا مدیون استاد کسائی می داند، بیان کرده است: بنده در ۴۰ سال زندگی با این استاد بزرگ علاوه بر فراگیری درس های نی نوازی، شاهد فضائل اخلاقی زیادی هم از ایشان بوده ام. استاد کسایی از بداهه نوازان بی نظیر و مشهور ایران زمین بودند و نمی توان گفت اثر «سلام صبحگاهی» ایشان شاخص است یا اثری دیگر؛ چون همه آثار آن استادِ بی بدیل نی نوازی ایران، شاخص و برتر است.

غیوری بهترین شیوه نی نوازی در استان اصفهان را نی نوازی استاد حسن کسائی عنوان کرده و گفته است: در میان همه نوازندگان سازهای مختلف، رقبا و روش های نوازندگی مختلفی وجود دارد که هر کدام روش خاص خودرا ارائه می کنند اما در نی نوازی، سبک مرحوم استاد کسائی قبل از وی و تا امروز در هیچ کجای کشور به گوش نرسیده است.
این هنرمند منظم، مرتب، مشخص، موزون و موقرنوازی را از خاصیت های شاخص نی نوازی حسن کسائی برشمرده و افزوده است: متفاوت نوازی از مهمترین خاصیت های نوازندگی استاد کسائی بود به این معنا که هرگاه ایشان قطعه ای از دستگاه شور یا ابوعطا می نواختند در نوبت بعدی دیگر همان ملودی نواخته نمی شد، چون ایشان با تاکید بر بداهه نوازی، موسیقی قبلی را تغییر می دادند و نوای جدیدی را به گوش مخاطب می رساندند.

وی اظهار کرده است: از سال ۱۳۳۰ تا امروز همه نی نوازان کنونی پیرو و مقلد سبک استاد حسن کسائی بوده اند و بعد از درگذشت ایشان هم هیچ هنرمندی نتوانسته است روش خاصی در نواختن این ساز عرفانی را بهتر از آن استاد بزرگوار ابداع و در نواختن استادانه آن ادعا کند.

غیوری با اعلان اینکه در چند سال قبل علاوه بر استاد حسن کسائی، شاهد درگذشت تعدادی دیگر از استادان باارزش موسیقی سنتی کشورمان همچون استاد جلیل شهناز، همایون خرم و پرویز یاحقی بوده ایم، اشاره کرد: با وجود اینکه دیگر هیچ کس جایگزین این گنجینه های باارزش موسیقی سنتی ایران نمی گردد اما زنده نگه داشتن یاد آنان و کوشش برای تربیت نوازندگان و خوانندگان موسیقی سنتی کشورمان، به یقین آوازه این استادان گرانقدر و هویت موسیقی اصیل ایرانی همچون نی نوازی را بیشتر زنده نگه می دارد.

این برنامه سه شنبه ها از رادیو فرهنگ ساعت ۱۹: ۳۰ دقیقه با صدای بهروز رضوی پخش می شود. تهیه و تالیف این برنامه به عهده محمدحسینی باغسنگانی است.

منبع:

1399/10/07
19:37:50
5.0 / 5
1118
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری