ArtKit کیت هنری
معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی خبر داد:

احتمال تصمیم گیری های جدید برای مجوزهای شبكه خانگی

احتمال تصمیم گیری های جدید برای مجوزهای شبكه خانگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی از احتمال تصمیم گیری های جدید در روند صدور پروانه ساخت آثار غیرسینمایی اطلاع داد.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، اواخر خردادماه سال جاری بود که بهمن حبشی - مدیرکل دفتر نظارت بر تولید فیلم سازمان سینمایی - اعلام کرد، صدور مجوز تولید سریال های نمایش خانگی تا اطلاع ثانوی متوقف شده است. او دلیل این امر را افزایش تولیدات و مقابله با پدیده سریال سوزی عنوان کرده و اظهار داشته بود: «تعداد مجوزهای صادره و سریال های در حال تولید و آماده توزیع برای نمایش خانگی بیشتر از نیاز و ظرفیت بازار است و تا نمایش چند سریال آماده توزیع و ایجاد تعادل میان زنجیره صدور مجوز تا توزیع، لازم است چند ماهی از صدور مجوز جدید خودداری شود.»
این تصمیم که برخی گمانه زنی ها آنرا بی ارتباط با اختلاف نظر میان وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما بر سر آثار شبکه نمایش خانگی نمی دانست، بخصوص در بحبوحه تعطیلی های کرونایی واکنش های مختلفی را به دنبال داشت و کانون کارگردانان خانه سینما همچون صنف های سینمایی بود که با انتقاد از این کار، توقف صدور مجوز در شبکه نمایش خانگی را مانع کسب و کار، محدود ساختن و توقف فعالیت سینماگران دانست، چون که با تعطیلی سالن های سینما، عدم تمایل مردم به رفتن به سینما و رونق گرفتن سامانه های نمایش درخواستی، تقاضا برای ساخت سریال در شبکه نمایش خانگی که بخشی از بیکاری سینماگرها را هم جبران می کرد، افزایش یافته بود.
توقف صدور مجوز برای آثار غیرسینمایی باآنکه هنوز هم وجود دارد، اما در همین چند ماه ساخت چند سریال جدید همچون «مرداب» به کارگردانی شهرام شاه حسینی شروع شده که طبق اعلام قبلی مقرر است نخستین فصل آن زمستان سال جاری از فیلیمو نمایش داده شود.
با این حال سعید رجبی فروتن - معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی- در گفت وگویی با ایسنا درباره اینکه آیا توقف صدور مجوز ساخت برای سریال های نمایش خانگی که در دوره معاون گذشته (طباطبایی نژاد) اعلام شده بود، هنوز ادامه دارد و چه فکری برای مجوزهای جدید می شود؟ بیان نمود: آثاری که از قبل موافقت اصولی خویش را دریافت کرده بودند، هرکدام که فیلمنامه های کامل خویش را عرضه کنند، در شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی بررسی می شوند که امیدواریم موفق به دریافت پروانه بشوند.
وی در پاسخ به اینکه اگر تهیه کننده ای درخواست جدیدی برای ساخت آثار غیرسینمایی عرضه کند، آیا امکان بررسی و صدور مجوز آن است؟ اظهار داشت: به علت شرایط حاکم بر سینما و تعطیلی های ناخواسته ای که به ناوگان سینمایی کشور تحمیل شده است، خیلی از تهیه کننده ها و سرمایه گذاران تمایل زیادی برای تولید آثار غیر سینمایی همچون سریال در شبکه نمایش خانگی نشان داده اند. در پاسخ به این تقاضاها که کم هم نیستند، در هفته های آینده تصمیم گیری خواهیم کرد و به اطلاع متقاضیان می رسانیم.
براساس پیگیری ایسنا، هم اکنون 14 سریال و برنامه در شبکه نمایش خانگی بعنوان آثار غیرسینمایی در حال تولید و گذراندن مراحل پیش تولید نهایی هستند و برخی هم به پایان کار رسیده اند. همچون این آثار می توان به «گیسو» به کارگردانی منوچهر هادی، «همرفیق» شهاب حسینی، «ملکه گدایان» حسین سهیلی زاده، «شب های مافیا» سعید ابوطالب، «شام ایرانی 3» سعید ابوطالب، «ماجراهای لالا» داود شرافتیان، «سیاوش» سروش محمدزاده، «دیو و ماه پیشونی» فرزاد اژدری و هومن اطیابی، «خوب، بد، جلف 3» پیمان قاسمخانی و محسن چگینی، «خسوف» مازیار میری، «خاتون» تینا پاکروان، «آهوی من مارال» مهرداد غفارزاده و «جیران» حسن فتحی اشاره نمود.
همچنین هشت عنوان سریال هم موافقت اصولی دارند که طبق گفته رجبی فروتن در صورت تکمیل فیلمنامه، صدور پروانه ساخت آنها بررسی می شود. از کارگردان هایی که متقاضی مجوز شده اند، سیروس مقدم، رضا ایرانمنش، حامد محمدی، محمد جواد کاسه ساز، امیر آشتیانی پور، رامبد جوان و پیمان قاسم خانی را می توان نام برد که برای دو مورد از این ها، پلت فرم فیلیمو به صورت کامل سرمایه گذاری ساخت را برعهده دارد.
منبع:

1399/09/08
13:06:37
5.0 / 5
1199
تگهای خبر: آینده , سازمان , سریال , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری