ArtKit کیت هنری
طی دیدار با سفیر مطرح شد؛

همكاری ساترا با چین توسعه می یابد

همكاری ساترا با چین توسعه می یابد ساترا همكاریهای خودرا با كشورهای شرق و چین گسترش می دهد و به این منظور جلسه ای را با سفیر چین برگزار كرد.به گزارش کیت هنری به نقل از روابط عمومی ساترا، سیدصادق امامیان رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر عصر سه شنبه چهارم شهریور با چانگ هوا سفیر چین در ایران ملاقات و گفتگو کرد.
در این دیدار که یک هفته بعد از بازدید رئیس ساترا از نهاد رگولاتوری اتریش انجام شد، طرفین به بحث پیرامون توسعه همکاری متقابل ایران و کشورهای شرق آسیا پرداختند.
سید صادق امامیان رئیس ساترا در این دیدار اظهار نمود: امروز مردم در دنیا با رسانه های جدید خو گرفته اند و دیگر تمام وقت خودرا برای دیدن تلویزیون ملی صرف نمی کنند. مردم به خصوص نسل جوان تحت تاثیر رسانه های بین المللی قرار گرفته اند و رسانه های ملی کشور خودشان به سختی در رتبه نخست توجهات قرار می گیرد و بنا بر این با چالشی جهانی مواجهیم.
وی افزود: آمارها نشان میدهد که در کشورهای جهان از هر پنج رسانه نخست، چهار مورد آنها رسانه های بین المللی و غالباً آمریکایی هستند؛ بدین جهت مردم دراین زمینه احساس نگرانی می کنند، حتی در کشورهای غربی بسیاری از مردم مداخله حاکمیت بوسیله تنظیم گری در حوزه رسانه را لازم می دانند.
ماموریت ساترا مستقل از رسانه ملی است
امامیان در ادامه با اعلان اینکه ماموریت ساترا مستقل از رسانه ملی است، عنوان کرد: وظیفه رسانه ملی رساندن محتوای ملی به تمام مردم کشور است، اما وظیفه ساترا توسعه صنعت رسانه های صوت و تصویر فراگیر ایرانی است، بنا بر این ساترا از بدو تاسیس به شدت کارهای بین المللی خودرا دنبال می کند. بدین جهت طی ۲ سال قبل بیش از ۴۰ رگولاتور غربی را شناسایی و با آنها ارتباط برقرار کردیم. امروز توسعه همکاری با شرق در دستور کار قرار دارد خصوصاً کشورهایی مثل چین که در زمینه نظام رسانه ای خود پیشرفت های قابل توجهی داشته اند.
امامیان سرمایه گذاری های مشترک را از مبانی مهم توافقات رسانه ای و دو طرفه ایران و چین دانست و اضافه کرد: همه ما می دانیم که نمی توانیم حکمرانی رسانه ای خودرا فقط به وسیله فیلترینگ و سانسور برقرار نماییم، همکاریهای اقتصادی می تواند به رشد رسانه های ما در همه زمینه کمک نماید. هم چین و هم ایران دغدغه های مشترک و قابل توجهی هم در زمینه سیاسی و هم در زمینه اجتماعی دارند.
امامیان با اشاره به همکاریهای ایران و اروپا اضافه کرد: همکاریهای ما با شرکای اروپایی همیشه خوب بوده، بنا بر این علاقه داریم این همکاری ها با شرق نیز برقرار شود. با توجه به این که حوزه رسانه های نوین مبتنی بر اینترنت، یک حوزه داینامیک است و لحظه ای تغییر می کند نیازمند ارتباطات پویا و مستمر دراین زمینه هستیم تا بتوانیم به روز و لحظه ای تجربیات خودرا به اشتراک بگذاریم.
۴۰ درصد محتوای رسانه های صوتی و تصویری، داخلی و ایرانی باشد
امامیان در بخش دیگر اظهاراتش با اعلان اینکه مجموعه رگولاتورهای اروپایی در حوزه رسانه، سازمانی را به نام epra (european platform of regulatory authorities ) تشکیل داده اند، اظهار داشت: ایران بعنوان عضو ناظر در این سازمان حضور و با ۴۳ رگولاتور عضو این سازمان ارتباط مستقل دارد. در همین راستا، هفته گذشته در حوزه تنظیم گری رسانه با رگولاتور اتریش ملاقات و گفتگو داشتیم.
رئیس ساترا اشاره کرد: ما تجربیات موفقی در رابطه با نهادهای تنظیم گر و سفارت کشورهای اروپایی داشته ایم. همین طور در این راستا آمادگی کامل برای ارتباط با نهادهای تنظیم گر حوزه رسانه کشور چین داریم و به دنبال زمینه سازی برای بسط همکاری بین رسانه های خصوصی دو کشور هستیم.
وی با اعلان اینکه رسانه های VOD این زمینه را دارند که در کنار تولید محتوای باارزش داخلی، از محصولات کشور چین هم استفاده کنند، اظهار نمود: سیاست ما این است که ۴۰ درصد محتوای رسانه های صوتی و تصویری، داخلی و ایرانی باشد. این با شرایط قبلی که قالب محتواها، محتواهای خارجی با محوریت هالیوود بود بطور قطع متفاوت می باشد بدین جهت ما تولیدات ارزشمندی در ایران داریم ک در تلاش برای بسط آن هستیم.
امامیان در ادامه پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک و انعقاد سند تفاهمنامه درباب اهم حوزه های همکاری بین دو کشور ایران و چین را ارائه و اظهار نمود: ما خواهان همکاری فراتر از بحث امنیت فضای مجازی در موضوعاتی همچون همکاریهای رسانه های مبتنی بر اینترنت هستیم.
سریال رایگان چینی در اختیار ایران
در ادامه این جلسه، چانگ هوا سفیر چین در ایران درباب همکاریهای مشترک دو کشور در زمینه فرهنگی و رسانه ای توضیحاتی ارائه و اظهار نمود: در سال های اخیر رسانه های جدید خصوصاً رسانه های کشورهای غربی فضای مجازی را کنترل کرده است. ما باید پلت فرم خودرا داشته باشیم تا مردم صدای ما را بشنوند. با وجود اینکه رسانه های سنتی هنوز فعال می باشند و نقش خودرا ایفا می کنند اما نسل جدید کشش بیشتری به رسانه های جدید دارند.
سفیر چین با تاکید بر اینکه دفتر مدیریت اطلاعات فضای مجازی چین در تنظیم مقررات فعالیت شرکت های اینترنتی نقش مهمی ایفا می کند، اظهار داشت: سفارت چین از همکاری و ارتباطات بین سازمان های تنظیم گر بین دو کشور چین و ایران استقبال می کند و حتما این تمایل به سازمان تنظیم گر و دفتر مدیریت اطلاعات فضای مجازی چین منتقل خواهد شد.
وی با استقبال از پیشنهادهای همکاری مشترک بین دو کشور نیز بیان کرد: شرکت های بزرگ اینترنتی و فناوری اطلاعات در چین مثل علی بابا اکثراً شرکت های خصوصی هستند که مطمئناً برای همکاری با شرکت های اینترنتی استقبال خواهند کرد. ما حاضریم یکسری از سریال های چینی را به صورت رایگان برای نمایش در اختیار رسانه های صوتی و تصویری ایرانی قرار دهیم و از نمایش فیلم ها و سریال های ایرانی در پلت فرم های چینی استقبال می نماییم.


منبع:

1399/06/05
13:43:37
5.0 / 5
1989
تگهای خبر: تصویر , رسانه , سازمان , سریال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری