ArtKit کیت هنری
هنر ۹۸ در آینه مهر -۹؛

پنج چهره خبرساز سیمای ۹۸

پنج چهره خبرساز سیمای ۹۸ به گزارش كیت هنری در بین چهره های خبرساز سازمان صداوسیما در سال ۹۸ عبدالعلی علی عسكری مدیر این سازمان با اظهارات حاشیه سازش حضوری پررنگ داشته است.خبرگزاری مهر - گروه هنر- عطیه مؤذن: آنچه كه بطور روتین روی آنتن دیده می شود ویترین خیلی از تصمیمات و تفكرات و عقاید افرادی است كه گاه در مقابل دیدگان مخاطب و گاه در پشت صحنه ماجراها قرار دارند؛ چهره هایی كه برخی شأن مهمترین نقش را در صحنه گردانی اتفاقات تلویزیونی داشته اند و یا خودشان در محور شدیدترین حاشیه ها و چالش ها قرار گرفته اند.
امسال هم پنج چهره بعنوان پرحاشیه ترین، مهمترین یا شاخص ترین افرادی كه در رسانه ملی نقش آفرینی كرده اند و یا بواسطه حضورشان در این مدیوم رسانه ای خبرساز شدند انتخاب شدند تا مهمترین خبرهای پیرامونی آنها مورد بررسی قرار بگیرد.
در مرور كارنامه و اظهارات پنج چهره ای كه در سال ۹۸ به فراخور اتفاقات و شرایط با خبرها و حاشیه های مختلف خبرساز شدند، با ما همراه باشید؛
عبدالعلی علی عسكری؛ موضع گیری های حاشیه ای آقای رئیس
سال ۹۸ سالی پرحاشیه و پرچالش برای رئیس صداوسیما محسوب می شود؛ چالشی تر از نخستین سال ریاست وی بر صداوسیما و حاشیه ای تر از سال قبل تر كه دائم زمزمه های استعفا و بركناری وی از ریاست این سازمان كلان رسانه ای شنیده می شد.
هر قدر ۹۸ سال تلخ و سختی برای مردم بود برای رئیس صداوسیما این سختی ها می توانست دو چندان شود چونكه این صداوسیما بود كه به صورتی نقش رسانه ای را باید نسبت به همه این اتفاقات از سیل ابتدای سال گرفته تا گرانی بنزین و شهادت سردار سلیمانی و حادثه سقوط مسافران هواپیما و سرآخر هم غول كرونا ایفا می كرد.
رسانه ای كه همزمان باید افكار عمومی را به سمت آرامش و سكون هدایت می كرد اما سكان كشتی در این تلاطم ها بارها به سمت رضایت مسئولان چرخید و به سبب اجرایی نشدن سیاست های درست رسانه ای نتوانست آرامش مخاطبانش را تضمین كند.
خود عبدالعلی علی عسكری البته مرد آرام این سازمان پرحاشیه است. آرام و بدون علاقه به هیاهوهای رسانه ای. او طی سال های اخیر كمتر حاضر به مصاحبه با رسانه ها شده است و توجیهش هم این بوده كه خودش رسانه دارد و اگر قرار باشد درباره مسأله ای نقطه نظری را بیان كند بوسیله رسانه گسترده و كلان صداوسیما این كار را انجام می دهد و با همین توجیه طی یك سال اخیر تقریباً هیچ مصاحبه مشروحی حتی در جمع خبرنگاران رسانه ها هم نداشت؛ برخلاف همه مدیران و رؤسای نهادها و ارگان های ملی و كلان كشوری كه هفته ای یا ماهی یا چند ماهی یك دفعه نشست مطبوعاتی برگزار می كنند.

با این حال علی عسكری طی یك سال اخیر چندین بار به سبب سخنانش حاشیه ساز هم شد كه بخش عمده آنها به شش ماهه دوم سال باز می گردد. شروع این حاشیه ها با ماجرای بنزین بود. وقتی گرانی بنزین با موجی از اعتراضات همراه شد و این سوال برای بسیاری پیش آمد كه چرا دولت ماجرا را زودتر با مردم در بین نگذاشته است؛ سوالی كه بیشتر از رسانه ها توسط خود صداوسیما عنوان شد و بعد چالش مهمتری از جانب دیگر رسانه ها پیش آمد و آن این بود كه اعلام گردید رئیس صداوسیما كه در زمان تصویب این طرح در جریان تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا بوده و حتی موظف به زمینه سازی برای اجرای این طرح شده، چرا زمینه را برای اطلاع رسانی نسبت به این مساله فراهم ننموده است. این انتقادات موجب شد علی عسكری پس از ناآرامی های آبان و در آذرماه ۹۸ در پس توضیح برآید كه اگر هم زودتر وارد زمینه سازی نشده به سبب هماهنگی با دولت بوده است.
از دیگر موضع گیری های رئیس رسانه ملی نیز می توان به انتها سال ۹۸ و مشكلات تولید سریال ها و برنامه های تلویزیونی همزمان با شیوع ویروس كرونا اشاره نمود كه موجب شد چندین بار نامه هایی از صنف های مختلف سینمایی خطاب به رئیس صداوسیما نوشته شود و از او بخواهند پروژه های تلویزیونی را متوقف نماید. این انتقادها البته فقط به سینمایی ها محدود نشد و بطور مثال علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری كرونا در نامه ای به رئیس سازمان صداوسیما و وزیر ارشاد نیز خواهان این مهم شد. بعد از همه این نامه ها علی عسكری طی مصاحبه ای رویكرد سازمان را در قبال پروژه ها مشخص كرد و اظهار داشت كه «اتفاقا دشمن می خواهد كه تحرك و تولید در كشور و رسانه تعطیل شود» و بدون مصداق آوردن از سریال ها یا برنامه های نوروزی همه پروژه ها با این سخنان مجبور به ادامه كار شدند.
مهمترین دستور علی عسكری در این روزهای كرونایی البته اختتام دادن به تبلیغ یك فروشگاه زنجیره ای در تلویزیون بود كه همزمان با شیوع گسترده كرونا هر شب در برنامه هایی رپورتاژی مردم را ترغیب به خرید و رفتن به این فروشگاه ها می كردند و با انتقادهای مختلف رسانه ها و كارشناسان فرهنگی، محمدحسین رنجبران آگاهی داد كه برای كاهش این تبلیغات موافقت شده است.
در واپسین روزهای سال اما حاشیه دیگری هم رقم خورد كه این دفعه تصویر رئیس صداوسیما بجای سخنان و واكنش های وی حاشیه ساز شده بود. هفته نامه صداوسیما در ایام پایانی سال ۹۸ در طرح جلدی كه كار كرده بود تصویری گلادیاتورگونه از علی عسكری نقش زده بود. تصویری كه برخی آنرا به باد انتقاد گرفتند كه با همه مشكلات و حاشیه های سازمان در یك سال قبل چرا رئیس صداوسیما این چنین مورد تعریف و تمجید كارمندانش قرار گرفته است و برخی هم آنرا به سبب حاشیه هایی كه صداوسیما را در ۹۸ در رأس اتفاقات قرار داد و مشخصاً در موارد مختلفی صداوسیما نتوانسته بود به درستی از پس مدیریت این حاشیه ها بربیاید آنرا تصویری كاریكاتوری از مبارزه مقابل این اتفاقات دانستند.
این انتقادات زمانی بیشتر ضریب گرفت كه بریده ویدئویی از اظهارات علی عسكری در ستاد مبارزه با كرونا در حضور رئیس جمهور منتشر شد؛ ویدئویی كه در آن رئیس رسانه ملی ادعا نمود «امروز ما در حال مدیریت جامعه هستیم» و واكنش رئیس جمهور به این ادعا تبدیل به یكی از مطالب پربازدید در فضای مجازی شد.
در همین ستاد هم بود كه چند روز بعد ماجرای تبلیغات بازرگانی صداوسیما و قرارداد كلان این سازمان با یك شركت تبلیغاتی از طرف رئیس رسانه ملی عنوان شد و این دفعه هم موضع گیری آقای رئیس مقدمه سلسله انتقادات رسانه ای به قدرت بیش از حد سكان داران تبلیغات بازرگانی در صداوسیما شد.
داوود میرباقری؛ كلید زدن «سلمان فارسی» پس از ۲۰ سال
مهمترین تصویری كه طی چند دهه اخیر از تاریخ اسلام و ساخت سریال های مذهبی در اذهان مخاطب حك شده است مربوط به سریال هایی است كه داوود میرباقری كارگردانی آنها را بر عهده داشته است. سریال هایی چون «امام علی (ع)» و «مختارنامه» كه شاخص ترین آثار در این تصویر ذهنی هستند و بارها گفته شده است كه تا دهه ها بعد كسی نخواهد توانست چون آنها را بسازد. داوود میرباقری كارگردان مطرح و شناخته شده ای است كه در تئاتر، سینما و تلویزیون و حتی شبكه نمایش خانگی به فعالیت پرداخته و در همه این عرصه ها هم كارهای خاطره انگیز و موفقی را به تولید رسانده است.
«رعنا» و «گرگ ها» از نخستین سریال های خانوادگی اجتماعی میرباقری در تلویزیون هستند كه در اواسط دهه ۶۰ از تلویزیون پخش گردید و توانست نظرها را به خود جلب نماید. «گرگ ها» را شاید خیلی ها به خاطر داشته باشند از تیتراژ آن كه تصویری از كوره آهنگری بود تا بازی های خاطره انگیز تئاتری های بزرگ صحنه در سیما و حتی قصه حساس این سریال كه با محكومیت یك آهنگر به اعدام شروع می شود و درنهایت به شكل گیری یك نهضت می انجامید. «گرگ ها» نخستین سریال میرباقری در تلویزیون بود و پس از آن مسیر ساخت شاهكارهای سینمایی و تلویزیونی دیگری را برای میرباقری باز كرد.

مسیری كه البته از سنگ های سخت تولید و مصائب و چالش های مالی هم به دور نماند مصائبی كه در سینما با توقیف فیلمی چون «آدم برفی» و در شبكه نمایش خانگی با متوقف شدن سریالی چون «ماه تی تی» همراه شد و در تلویزیون نیز سال ها به نتیجه نرسیدن «سلمان فارسی» و انتظار میرباقری برای به انجام رساندن آنچه را كه وصیت خود می خواند در برداشت.
داوود میرباقری ۲۰ سال صبر كرد تا سال ۹۸ بالاخره «سلمان فارسی» كلید خورد. سریالی كه به زعم بسیاری می تواند به سبب تجربه حرفه ای میرباقری طی این سال ها مهمترین و شاخص ترین اثر حرفه ای وی باشد.
این سریال طی این ۲۰ سال بارها در دوره های مختلف مدیران صداوسیما به تصویب رسید و حتی تا پای پیش تولید رفت اما به سبب سنگینی پروداكشن این پروژه تاریخی همت جدی و شاید جراتی برای حمایت جدی این سریال از جانب صداوسیما وجود نداشت. در دوره ریاست عبدالعلی علی عسكری نیز بارها عنوان شد كه این پروژه به صورت جدی در پروسه تولید قرار گرفته است؛ وعده هایی كه موجب شد میرباقری را كه هیچگاه اهل هیاهوها و حاشیه ها و اظهار نظرهای رسانه ای نبوده است به سخن و حتی گلایه وادارد.
روند پیش تولید این پروژه طی یكی دو سال اخیر با اختصاص دادن بخش هایی از شهرك غزالی برای طراحی و تولید لباس و لوكیشن ها شدت گرفت و با معرفی علیرضا شجاع نوری بعنوان بازیگر نقش سلمان فارسی در سال قبل به شكل رسمی وارد فاز تولید شد. سپس در دی ماه سال ۹۸ خبرگزاری مهر آگاهی داد كه این پروژه در كرمان كلید خورده است.
روند تولید این سریال هم اكنون به سبب شیوع ویروس كرونا متوقف است و باید دید این شرایط چقدر در زمان بندی تولید و به سرانجام رسیدن پروژه تأثیرگذار خواهد بود.
رضا رشیدپور؛ اجرای شبانه بعد از یك سال غیبت
از زمانی كه برنامه «حالا خورشید» با اجرای رضا رشیدپور در شبكه سه سیما به انتها رسید بارها شایعات مختلفی درباره دلیلهای نبود وی روی آنتن عنوان شد و حتی هر بار هر خبری از بازگشتش به آنتن او را به مجری خبرساز تلویزیون تبدیل می كرد. خبرهایی كه البته هر بار به شكلی بازگشت رشیدپور به آنتن را وعده می داد و از تولید باردیگر «حالا خورشید» صبحگاهی تا راه اندازی برنامه جدیدی با اسم «حالا مهتاب» را در بازه زمانی شبانگاهی شامل می شد.
با این حال هیچ یك از این برنامه ها در سال ۹۸ روی آنتن نرفت و همچنان ایده ها و حاشیه های مختلفی در غیبت رشیدپور مطرح می شد. در همین فاصله زمانی فعالیت او برای تولید یك فیلم سینمایی و همین طور ظاهر جدید او پس از چند ماه نبودن روی آنتن كه گفته می شد به سبب گریم سینمایی است از دیگر خبرهایی بود كه درباره او عنوان شد.
رشیدپور بالاخره همزمان با شب یلدا با یك ویژه برنامه به آنتن بازگشت ویژه برنامه ای كه البته باز هم او را از حواشی كنار نگذاشت و مطرح شدن میزان دستمزد او برای دو شب اجرای این برنامه بیشتر او را به مجری خبرساز سیما تبدیل كرد.

با این حال پس از این ویژه برنامه نیز شایعات درباره نحوه حضور رشیدپور مجری باسابقه رسانه ملی هنوز مطرح بود. مجری ای كه تا پیش از «حالا خورشید» حدود هفت سال از این رسانه دور بود و به سبب چالش ها و حاشیه های گفتگوهایش در تلویزیون، او را برنتابیدند.
زمزمه ها بالاخره رسمیت یافت و رشیدپور با یك برنامه ثابت شبانگاهی به آنتن بازگشت؛ برنامه «اتفاق» كه تجربه متفاوتی با اجراهای وی در مدل برنامه های صبحگاهی و یا برنامه های اجتماعی و چالشی چون «شب شیشه ای»، «مثلث شیشه ای» و «دید در شب» است. این برنامه كه بیشتر فضایی علمی دارد به تهیه كنندگی محمدرضا رضائیان ساخته شده است و با مدلی از برنامه های «تِد» پیش می رود. از این برنامه تابحال دو قسمت پخش شده است و مقرر است در سال ۹۹ پخش آن ادامه یابد.
هرچند باید دید این تجربه جدید چه آورده ای برای رضا رشیدپور خواهد داشت؛ مجری ای كه برگ برنده و موفقیت او همیشه در شكل دادن گفتگوها و برنامه های چالشی بوده است و توانمندی خودرا در این راه اثبات نموده است كه در مقابل هر فرد سازمانی و یا حقیقی می تواند چنین گفتگوهایی را با هدف مورد نظر خود پیش ببرد.
با این حال حضور وی در چند ویژه برنامه اخیر در یلدا و شب تحویل سال بااینكه قرار نیست با چالش به معنای معمول خود پیش رود، با این وجود گفتگوهای شاخصی را هم با هنرمندان و مسئولان حاضر در برنامه ترتیب نداد.
رامبد جوان؛ انصراف از «خندوانه» نوروزی
رامبد جوان طی سال های اخیر بیش از بازیگری و كارگردانی در سینما و تلویزیون با برند «خندوانه» دیده شده است و حضورش در این برنامه بیش از هر پروژه دیگری مورد توجه قرار گرفت. برندی كه توسط خود او افتتاح شد و ادامه تولید و پخش آن در شبكه نسیم حتی در سال های اولیه شكل گیری، آنرا به شبكه اصلی مخاطبان تبدیل كرد.
رامبد جوان با ساخت چند فصل از «خندوانه» فراز و فرودهای مختلفی را در این برنامه تجربه نمود و گاهی در مركز حاشیه ها برای قسمت های مختلفی از استندآپ كمدی ها و یا اتفاقات مختلف قرار گرفت. با این وجود او برندی را به تثبیت رساند كه موجب شد مخاطب با اختتام هر فصل از این برنامه منتظر فصل جدید آن باشد و شروع «خندوانه» در مناسبت های نوروزی همیشه یكی از اتفاقات مورد انتظار مخاطب بوده است.

با این حال نوروز امسال «خندوانه» و اعلام انصراف ناگهانی رامبد جوان از رسانه ملی یكی از حاشیه های مهم بود كه با راه اندازی برنامه اینترنتی «خونه بازی» در صفحه اینستاگرام این چهره تلویزیونی صورت جدی تری هم در فضای رسانه ای پیدا كرد.
جوان سال قبل را با حاشیه های مختلفی به خصوص با محوریت تولد فرزندش در كانادا پشت سر گذاشت و عده ای بر اساس همین حاشیه ها مطرح نمودند كه شاید دیگر نتواند در تلویزیون برنامه سازی كند. تلویزیون اما چندین بار به این شایعات پاسخ داد و ساخت سری جدید «خندوانه» را به زمان هایی پس از محرم و صفر، اسفند و نوروز ۹۹ موكول كرد. وعده هایی كه هیچگاه از جانب خود رامبد بطور رسمی تایید نشد.
همزمان با اوج گرفتن شیوع ویروس كرونا نخستین و تنها مجری و برنامه ساز تلویزیونی كه خیلی جدی از تولید پروژه جدید خود كنار كشید رامبد جوان بود كه با صراحت از ساخت «خندوانه» انصراف داد.
انصراف او از تولید «خندوانه» البته با انتقادهایی هم مواجه گردید و برخی او را نكوهش كردند كه مردم در این زمان به «خندوانه»، خندیدن و حال خوب نیاز دارند. با این وجود او تلاشش برای حال خوب مردم را بوسیله فضای مجازی و اینستاگرام پیش برد و با جدیت بیشتری اعلام نمود كه تولید برنامه در چنین زمانی نمی خواهد حتی یك نفر در گروه ۱۵۰ نفره او گرفتار ویروس كرونا شود.
رامبد در ایام اخیر و در یك گفتگوی رادیویی ضمن انتقاد صریح از برخی مدیران سازمان، تاكید كرده است با تلویزیون قهر نخواهد كرد و حتما در نخستین فرصت پس از عبور از بحران «كرونا» با «خندوانه» به آنتن باز خواهد گشت.
مسعود احمدی افزادی؛ چالش آوردن كلاس درس به خانه ها
مسعود احمدی افزادی مدیریت شبكه هفت سیما را بر عهده دارد شبكه ای كه طی این سال ها بعنوان شبكه آموزش مطرح بوده است و شاید در بین شبكه های سیما كمتر مورد رجوع و هدف مخاطب قرار گرفته است.
احمدی افزادی در طول این سال ها مدیریت شبكه های مختلف رادیویی و تلویزیونی و همچین مدیریت برخی مراكز استانی صداوسیما را بر عهده داشته است و در چند سال اخیر نیز بعنوان مدیر شبكه آموزش به فعالیت پرداخته است.
احمدی افزادی طی این سال ها مدیریت كارگروه های مختلف را هم در رسانه ملی بر عهده گرفت اما غیر از مدیریت شبكه ای، مهمترین ماموریت وی به سال ۹۷ و دبیری جشنواره جام جم تلویزیون برمی گردد؛ جشنواره ای كه پس از چند دوره سال ۹۶ و ۹۷ انجام شد و سال قبل به سبب انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزاری آن متوقف ماند.

جشنواره تلویزیونی جام جم مهمترین جشنواره تلویزیونی است كه طی چند دوره برگزاری، در رشته های مختلف بازیگری، اجرا، نویسندگی، كارگردانی، برنامه سازی و… برگزیده هایی را معرفی كرده است. سال ۹۷ این جشنواره با دبیری احمدی افزادی انجام شد و یكی از حاشیه های مهم آن تخلف در آرای مردم این جشنواره بود كه هیچگاه فرد متخلف معرفی نشد! نكته مهم این جشنواره هم این بود كه مجریان برگزیده آن در جشنواره هیچ یك سال بعد یا اجرا نداشتند و یا در برنامه ای كه به خاطر آن مورد تجلیل قرار گرفتند دیده نشدند همچون عادل فردوسی پور، محمدرضا گلزار، رضا رشیدپور كه طی یك سال قبل برنامه ثابتی در تلویزیون نداشتند و همین طور احسان علیخانی كه با «ماه عسل» تجلیل شد اما این برنامه هم پرونده اش بسته شد.
احمدی افزادی سال ۹۸ اما با اتفاقی كه در شبكه آموزش رقم زد توانست این شبكه را به شبكه ای مرجع برای دانش آموزان تبدیل كند. این شبكه در هماهنگی با وزارت آموزش و پرورش و نهادهای دیگر با شروع شیوع ویروس كرونا در كشور و تعطیلی مدارس به آموزش مطالب درسی دانش آموزان اقدام نمود و بدون در نظر گرفتن كم و كیف ماجرا در اجرایی كردن این ایده توانست برای اتفاقی مهم همت كند.
در این اقدام عناوین درسی مقاطع مختلف آموزشی در بازه های زمانی مختلف بوسیله تلویزیون آموزش داده می شود و بااینكه در كشورهای مختلف یا حتی در كشور ما در این روزها همه به سمت آموزش های مجازی و آنلاین رفته اند با این وجود به سبب فراهم نبودن بستر درست اینترنت شاید آموزش تلویزیونی بهترین راه برای آماده سازی و ترغیب ذهنی دانش آموز نسبت به دروس باشد.

1399/01/14
21:40:08
5.0 / 5
3053
تگهای خبر: آموزش , بازیگر , برند , تئاتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری