ArtKit کیت هنری

نشست هماهنگی چهار جشنواره هنری فجر در معاونت هنری

نشست هماهنگی چهار جشنواره هنری فجر در معاونت هنری به گزارش كیت هنری نشست هماهنگی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر برگزار گردید.به گزارش كیت هنری به نقل از مهر، جلسه هماهنگی جشنواره های هنری فجر معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضور مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری مدیركل دفتر هنرهای تجسمی، شهرام كرمی مدیر مركز هنرهای نمایشی، مرضیه شفاپور دبیر كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور، محمد الهیاری مدیركل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمید قبادی، مشاور اجرایی معاونت هنری، سید امین مویدی مشاور برنامه ریزی معاونت هنری، ابراهیم حقیقی دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری، وحید لك مدیر روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، سعید اسلام زاده مدیر روابط عمومی دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر برگزار گردید.
حسینی در آغاز این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید قاسم سلیمانی اظهار داشت: چهار جشنواره هنری فجر، سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر در حوزه معاونت هنری برگزار می گردد و لزوم دارد كه با در نظر گرفتن تفاوت ها و لزوم های هر حوزه، جشنواره ها هماهنگی و انسجام داشته باشند.
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: هرچند سال جاری مضایق بودجه ای در زمینه هنر داریم اما جشنواره های هنری فجر با كیفیت و مشاركت هنرمندان برگزار می گردد.
حسینی در بخشی دیگر از سخنان خود به مبحث تصویب آئین نامه های جشنواره های فجر پارسال اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل با تاكید بر برآیند و تجمیع مجموعه فعالیت ها و اقدامات و تجربه های دوره های گذشته جشنواره های آئین نامه های جشنواره های تدوین شد تا جشنواره ها بر یك روش مشخص برنامه ریزی و برگزار شوند و با تغییر افراد، تغییری در روند برگزاری آنها ایجاد نشود. با تدوین آئین نامه جشنواره ها، برنامه برگزاركنندگان برگزاری جشنواره، نحوه مشاركت هنرمندان و ارتباط مخاطبان با جشنواره هم مشخص و روشن است. سال جاری دومین سال است كه جشنواره بر مبنای آئین نامه برگزار می گردد و ستاد جشنواره می توانند نقایص احتمالی آئین نامه ها را روشن كنند تا آئین نامه ها در بهترین حالت ممكن قرار گیرد.
محمد اله یاری مدیركل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست اظهار داشت: برنامه ریزی سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از چند ماه پیش آغازشده است. در این دوره جشنواره موسیقی فجر در بخش فراخوان بیشتر از ۲۴۰ گروه برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی و ثبت نام كردند و هیات انتخاب از بین آنها گروههایی را برای حضور در جشنواره برگزید. همینطور در بخش مدعوین گروههایی پیشنهاد شد كه هیات انتخاب گروههایی را هم در بخش مدعوین برگزید. در بخش بین المللی تعامل هایی انجام شد و گروههایی از دیگر كشورها در جشنواره سال جاری حضور خواهند داشت.
مدیركل دفتر موسیقی اضافه كرد: سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسقی فجر ۲۴ تا ۳۰ بهمن ماه برگزار می گردد و جایزه موسیقی و رسانه، نشست های پژوهشی و تجلیل از هنرمندان و اجرای گروههای بانوان از برنامه های این دوره جشنواره است.
هادی مظفری مدیركل دفتر هنرهای تجسمی اظهار داشت: سال جاری جشنواره تجسمی فجر از ۲۳ تا ۳۰ بهمن در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد و۱۰ بخش اصلی و یك بخش گالری ها در چارچوب ۱۱ بخش همچون رخدادهای این دوره هستند كه هر یك دارای دبیر و هیات داوران مجزا هستند. بخش طوبای زرین كه مسابقه جشنواره است، چارسوی هنر(حضور گالری ها)، بخش پژوهشی و بخش كیوریتوریال از برنامه های دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است. مهلت ارسال آثار به جشنواره تا ۲۴ دی است و بعد از ان بررسی و انتخاب آثار انجام می شود.
ابراهیم حقیقی دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر هم در این نشست اظهار داشت: تابحال استقبال خوبی از جشنواره شده است و هنرمندان در جشنواره ثبت نام كرده اند.
شهرام كرمی مدیركل هنرهای نمایشی هم اظهار داشت: فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در خردادماه منتشر گردید و همچون دیگر ادوار جشنواره با استقبال بسیار خوبی از جانب گروه های نمایشی شاهد بودیم. جشنواره فجر همواره بعنوان رویدادی مهم و اثرگذار در بین خانواده تئاتر ایران و در عرصه بین المللی به حساب می آید.
امسال جشنواره بر كیفیت تمركز دارد و تعداد اجراها مورد توجه نیست و سعی كردیم این رویكرد را در بخش بین الملل هم حفظ نماییم.
در یك سال قبل چند جلسه صدمه شناسی جشنواره بین المللی تئاتر فجر برگزار گردید كه در آنها حضور یافتم، عده ای موافق رقابتی بودن جشنواره هستند و عده ای مخالف آن اما در این دوره با بررسی ها بخش های رقابتی جشنواره كاهش یافتنادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اظهار داشت: در یك سال قبل چند جلسه صدمه شناسی جشنواره بین المللی تئاتر فجر برگزار گردید كه در آنها حضور یافتم، عده ای موافق رقابتی بودن جشنواره هستند و عده ای مخالف آن اما در این دوره با بررسی ها بخش های رقابتی جشنواره كاهش پیدا كرد. ساختار جشنواره تئاتر فجر در این دوره متفاوت می باشد هرچند در ادامه منطقی دوره های پیشین است.
برهانی مرند افزود: تئاتر ملل، بازار جهانی تئاتر، گروههایی در بخش رقابتی و غیررقابتی، تئاتر خیابانی، مسابقه نمایشنامه نویسی، دیگرگونه های اجرایی رادیو تئاتر، مسابقه عكس و پوستر و اقلام تبلیغاتی و سمینار از برنامه های جشنواره سال جاری است.
مرضیه شفاپور دبیر كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور اظهار داشت: نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر از ۲۴ تا ۲۹ بهمن در بوستان گفتگو برگزار می گردد و علاقه مندان تا ۸ بهمن فرصت دارند تا آثار خویش را در بخش های مختلف جشنواره به دبیرخانه ارسال نمایند.
شفاپور به برگزاری این جشنواره در بخش های طراحی شامل مسابقه و نمایش، علمی، دانشگاهی، صنعت و تكنولوژی های جدید، فرهنگی، هنری، اتحادیه ها، انجمن ها، خانه های مد و مؤسسات مد و عفاف و حجاب، استان ها و اقوام (به صورت غیرمتمركز در سراسر كشور)، عرضه محصولات كاربردی اسلامی ایرانی (فروش غیرمتمركز) و بخش بین الملل اشاره نمود و اظهار داشت: مجموعه ها، موسسات و برگزاری كارگاهها از برنامه های این دوره جشنواره است.
سید امین مویدی مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت امورهنری هم در این نشست اظهار داشت: هماهنگی و انسجام جشنواره های فجر در معاونت هنری مورد توجه است. یكی از موارد آئین نامه جشنواره های فجر، شورای ارزیابی جشنواره است كه جلسات شوراهای ارزیابی جشنواره های موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی فجر تشكیل می شود.
حمید قبادی مشاور اجرایی معاونت امور هنری اظهار داشت: برنامه های چهار جشنواره تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و مد و لباس فجر امسال تابحال به خوبی و جدی پیش رفته است. لزوم دارد كه در زمینه های اجرایی، اطلاع رسانی و امور جشنوار ه های فجر معاونت امور هنری هماهنگی و هم افزایی داشته باشیم. همینطور ستاد جشنواره ها می توانند با عنایت به برگزاری جشنواره بر مبنای آئین نامه، نظرات و پیشنهادات خویش را درباره آئین نامه بیان كنند.

1398/10/18
19:08:26
5.0 / 5
4043
تگهای خبر: تئاتر , جشن , جشنواره , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری