ArtKit کیت هنری

موزه بریتانیا و ادامه استعمار آثار تاریخی آفریقا

موزه بریتانیا و ادامه استعمار آثار تاریخی آفریقا به گزارش كیت هنری گزارشگران ویژه آثار تاریخی دوره استعمار كه خواستار اجرای برنامه بازگشت این آثار به آفریقا هستند اعلام نمودند موزه بریتانیا از همكاری در این زمینه سر باز می زند.


به گزارش كیت هنری به نقل از گاردین، «فلوین سار» اقتصاددان اهل سنگال و «بندیكت ساووی» متخصص فرانسوی تاریخ هنر كه از جانب «امانوئل مكرون» رئیس جمهور فرانسه مأمور به نوشتن گزارشی درباره آثار تاریخی دوره استعمار آفریقا شده اند، از عدم همكاری موزه بریتانیا برای بازگرداندن آثار تاریخی به آفریقا خبر دادند.
رئیس جمهور فرانسه بازگرداندن آثار تاریخی به كشورهای صاحب را همچون اولویت های خود بیان كرده بود.
در این گزارش در توضیح عدم همكاری موزه بریتانیا آمده است: اصطلاحی در فرانسوی است كه می گوید چیزی در مقابل شما قرار دارند و شما نمی توانید آنرا ببینید، درست شبیه كبكی كه سر خویش را در برف فرو كرده است. اما آنها مجبور می شوند پاسخ دهند و بیشتر از این نمی توانند خویش را پنهان كنند.
مجموعه ای از پیشنهادات در این گزارش ۲۵۲ صفحه ای انتشار یافته است كه از مهم ترین آنها این است كه فرانسه هم باید آثار تاریخی كه در زمان استعمار از كشورهای آفریقایی گرفته است به كشورهایی كه خواستار بازگشت آن هستند، عودت دهد.
بر این اساس ایده قرض دادن آثار تاریخی به كشورهای آفریقایی كافی نیست چون كه در صورت قرض دادن هم مالكیت آثار همچنان در دست موزه های غربی باقی می ماند. ایده به امانت دادن آثار تاریخی به كشورهای آفریقایی در ماجرای "برنزهای بنین" كه در سال ۱۸۹۷ از كشور غنا به غارت رفته بود از جانب موزه بریتانیا و دیگر مؤسسات بزرگ اروپایی مطرح شده بود.
بعد از عرضه این گزارش، سخنگوی موزه بریتانیا اعلام نموده این موزه از تمركز شفاف درباره خاستگاه اصلی آثار استقبال می كند و با درخواست این گزارش در خصوص ایجاد یك رابطه جدید و برابر میان اروپا و آفریقا در این زمینه موافق است.
از زمان انتشار گزارش بازگشت آثار تاریخی دوره استعمار به آفریقا، چندین كشور آفریقایی چون ساحل عاج، سنگال و جمهوری دموكراتیك كونگو به صورت رسمی خواهان بازگشت آثار تاریخی خود شده اند و كشورهای اروپایی چون فرانسه و آلمان متعهد به بازگشت این آثار بوده اند.1398/04/06
11:17:50
5.0 / 5
4329
تگهای خبر: هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری